Sosyal medya hesaplarımız güvende mi? Başkalarına sızdırılıyor mu?

Sosyal medya hesaplarımız güvende mi? Başkalarına sızdırılıyor mu? Hesaplarımızı korumak için ne yapmalıyız? Günümüzde sosyal medya hesabı kullanmayanımız neredeyse yok gibi. Teknolojisi öyle bir hal aldı ki twitter ,  facebook , instagram ve youtube gibi sosyal medya araçları çoktan  televizyon posta faks gibi iletişim araçlarını mazide bıraktı.

Sosyal medya hesaplarımız güvende mi? Başkalarına sızdırılıyor mu?
Sosyal medya hesaplarımız güvende mi? Başkalarına sızdırılıyor mu?

Günümüzde sosyal medya hesabı kullanmayanımız neredeyse yok gibi. Teknolojisi öyle bir hal aldı ki twitter ,  facebook , instagram ve youtube gibi sosyal medya araçları çoktan  televizyon posta faks gibi iletişim araçlarını mazide bıraktı.

Şuanda dünya genelinde Facebook’un 2 milyar 449 milyon,  Youtube’un 2 milyar, instagram’ın i 1 milyar ve Twitter’ın ise 340 milyon kullanıcısı mevcut. Dünya geneli kullanıcı sayılarına baktığımızda da anlaşıldığı gibi sosyal medya bizim bütün resim video gibi özel içeriklerimizle dolu.

Peki bu sosyal medya hesaplarımız ne kadar güvende yada ne kadar güvenilir? Nasıl güvende tutmalıyız neler yapmalıyız?

Hesaplarımızı güvende tutmanın ilk şartı bilgilerimizi kimseyle paylaşmamaktan geçiyor. Ve kullanmış olduğumuz şifreleri tahmin edilebilirlikten uzak ve her siteye göre farklı belirlemeliyiz. Buraya kadar hepsi tamam ama birde müdahale edemediğimiz durumlar var ki kurucusu yada yöneticisi olan şirket dahi bunun farkına varamadan bilgiler çoktan el değiştirmiş oluyor. Bunun sebebi genellikle güvenlik açıkları ve hatta şirketlerin kendi sızdırdığı dahi olabilir. Örnek verecek olursak nisan 2018 de 87 milyon kişinin verileri Amerika merkezli bir politik danışmanlık merkezine yanlışlıkla(!!) paylaşılmış olması. Eve doğru okudunuz 87 milyon kullanıcı bilgisi ve bunu söyleyende Facebook kurucusu Zuckerbeg desem ne düşünürsünüz? Peki sonra ne oldu biliyor musunuz? Sızdırılan bilgiler için Facebook 646 bin dolar /yaklaşık 3.7 milyon TL) gibi komik bir cezaya çarptırıldı.

Tabi ki bununla bitmedi. Eylül 2019 da kimin ne zaman sızdırıldığı bilinmeyen çoğunluğu Amerikalı olmak üzere İngiltere ve Vietnamlı yaklaşık 210 milyon kullanıcının telefon adres gibi bilgileri ortaya çıktı.

Son olarak da 2020 yılı başında yine facebook tarafından satın alınan instagramın binlerce ünlünün hesaplarının da içinde olduğu 49 milyon kullanıcılı bir veritabanı ortaya çıktı. Bu veritabanında kullanıcıların profil bilgilerinden tutun açık adreslerine kadar hepsi var. Şimdi sosyal medyaya bilgilerinizi eklemek ne kadar doğru buna siz karar verin.

Sosyal medya hesapları çok sorun olmayabilir ancak internette dolaşan ücretli yada ücretsiz üye olunabilen birçok online alışveriş sitesi var ve birçoğumuz alışverişimizi artık buralardan yapar olduk. Peki ya bu hesaplarımız çalınırsa ve hesapta aktif olan kredi kartlarımız kullanılırsa?

Evet soru çok ve gerçekten ciddi konular. Online alışveriş siteleri konusunu da başka bir yazımıza bırakalım.

Lütfen sadece sizin bilmeniz gereken konuları sosyal medyaya internet ortamına taşımamaya özen gösterin.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0